Amatör Teaterns Riksförbund Västernorrland bjöd in till en teater dag i svartvik, de höll till hos deras medlemsförening Teaterföreningen Svartviksspelet som har sin lokal och spelplatser på området. dagen gick i improvisationteaterns värld, då man fick delta även utan vara med i någon amatör teater förening så tog jag chansen då jag gillar Improteater och hur det utvecklar egenskaper som är bra att ha i dagens arbetsliv med lyssning men även prata inför andra m.m.
Väl på plats så guidades vi under dagen av Andreas Anterot och Malin Vispe båda skådespelare från Västerbottens teatern men även erfarna improvisatörer med vana av både uppträda med helt improviserade shower som att lära ut och förmedla improvisations konsten, Speciellt Andreas med bakgrund i den Amerikanska Långforms traditionen dels från Presens Improteater men även från andra delar av världen har hållit i många kurser. Men tillsammans så är de en perfekt lärar duo som snillrikt lotsar oss fram genom dagens övningar.
Dagens var uppdelad i tre pass förmiddagen ägnades åt Improns grundstenar med Spontanitet, Lysning, Flexibilitet, Bejakande och Acceptera men även addera till din spelkompisars ideer. Improteater handlar om att vi har inte tid att tänka och väga det vi säger utan skall det rulla behöver man säga det första som kommer. Lyssning är mycket av grunden för att det skall bli en scen normalt så lyssnar vi bara så långt så vi kan respondera, men i impro behöver vi lyssna på allt å inte bara det som sägs även miner rörelser m.m. ger oss ledtrådar till vad vi håller på med. Flexibilitet handlar om att vi måste anpassa oss till det som händer och sägs på scenen har våran scen partner etablerat något är det de vi bygger på och vi släpper vår idee. Bejakande är att vi säger ja till vad som redan etablerats på scenen för ett ja tar scenen mycket länge en ett nej, och vi behöver inte bara acceptera det som etableras vi behöver själv bidra med egna ideer för att bygga på scenen för alla som är på scenen bygger storyn tillsammans. Men allt bär inte så får att hålla på med impro så måste man våga misslyckas, kasta sig ut och köra på utan å veta att historien kommer flyga.
Efter lunch fick vi lite inblickar i vad Teaterföreningen Svartviksspelet sysslar med förutom sina stora sommar spel, genom att gå deras dramatiserade titskåps vandring där vi får inblickar i hur de var att leva i svartvik under sågverks epoken både från de enkla hemmet för arbetarna till de mer fina folket på herrgården. Har ni möjlighet att gå den så ta den för få uppleva historien.





Efter detta var vi åter med Andreas och Malin på Herrgårdens altan, som var vår spelplats denna dag. Nu var det dags och öva på att etablera basverklighet dvs hur känner karaktärerna varandra, vad gör de och var är man. Att både publiken och skådespelare känner till detta underlättar när man sedan skall spela scenen så det bör komma ganska direkt i en scen speciellt om man spelar den sketch baserade amerikansk långform då vill man nästa se det i första repliken.
Sedan avslutades dagen med att vi spelade så kallade kortform games eller teatersport games för varandra, där man fick använda den kunskap man fått under dagen för att spela skarpa scener, kändes som alla gillade det å gärna fortsatt en stund till när de var dags att skiljas för dagen..
